Jak przebiega proces zakuwania węży hydraulicznych?
Hydraulika siłowa polega na zastosowaniu układów, które energię ciśnienia cieczy zamieniają w energię mechaniczną pod postacią siłowników, silników hydraulicznych itp. Jedną z niezbędnych czynności serwisowych przeprowadzanych w hydraulice siłowej jest zakuwanie węży hydraulicznych. Na czym polega ten proces?
Właściwy dobór elementów
Zakuwanie węży hydraulicznych polega na mocowaniu odpowiednio dobranych końcówek i tulei zaciskowych w przewodach hydraulicznych, które znajdują się w różnego rodzaju maszynach stosowanych głównie w przemyśle, budownictwie i motoryzacji. Skuteczne wykorzystywanie oleju, wody, innej cieczy lub gazu sprężonego wymaga dużej szczelności, a to zależy od skuteczności zakuwania. Cały proces w teorii nie jest skomplikowany, lecz nie obejdzie się bez pewnej wiedzy i umiejętności. Szczelna całość będzie zależała od precyzji zakuwania. Przewody wykonuje się z różnych materiałów, w zależności od ich przeznaczenia. Różnią się one średnicą, ilością warstw i oplotów, a także zakresem dopuszczalnych temperatur. W naszym serwisie hydrauliki siłowej mamy końcówki pasujące do węży każdego rodzaju – wysokociśnieniowych, niskociśnieniowych, ognioodpornych, termoplastycznych, wysokotemperaturowych, jedno-, dwu- i czterooplotowych oraz różnych ich średnic.
Poprawne mocowanie końcówki
Przewód należy przyciąć do wymaganej długości. Następnie trzeba do niego dopasować odpowiednie metalowe końcówki i tuleje zaciskowe. Końcówki występują w różnych średnicach, długościach gwintu i rodzajach zakończenia. Zakuwanie przeprowadza się za pomocą przystosowanej do tego maszyny zwanej zaciskarką lub zakuwarką. Końcówkę można nałożyć na dwa sposoby. Montaż stały polega na takim ściśnięciu tulejki zaciskowej, aby nie dało się jej ściągnąć bez rozcinania. Natomiast jeśli w przyszłości trzeba będzie ją zdejmować, końcówka powinna być skręcana. Po zdjęciu można ją zastosować ponownie w nowej instalacji. Samo zakuwanie należy przeprowadzić tak, by nie uszkodzić przewodu. Niedopasowanie końcówki, niewłaściwe zakucie lub uszkodzenie stworzone podczas tego procesu prawdopodobnie doprowadzi do przecieków. Wszystkie elementy muszą być złączone w taki sposób, by stanowiły jedną, nierozerwalną całość.
Jak widać, procedura zakuwania jest dość prosta, jednak wymaga wiedzy na temat węży i końcówek, dostępności części oraz zaciskarki. Zdecydowanie bezpieczniej jest zlecić ją do wyspecjalizowanego serwisu niż samodzielnie zakuwać węże bezpośrednio w danym zakładzie.